| Aktuality | Svaz | Závody | Kluby | Žebříčky | Inzerce | Diskuse | Odkazy |
Reklama

Rubriky
Informace o závodech
Internet
Návody a zkušenosti
Návrhy a náměty
Reportáže
Různé
SSPS
Zážitky
Řády a směrnice

Novinky
Odkazy
Vyhledávání
Termínovka
Aktuality - časopis
Kluby
Hostované domény
Fórum pro všechny
Verze systémuNacházíte se ve zkušební verzi systému a databáze !!!
Ostrá verze systému a databáze se nachází zde : www.mushing.cz


Postroje pro psy nové generace pro individuální disciplíny (20170)
2006-09-19 13:59:11 Merhaut Michal - rubrika Návody a zkušenosti

Sezóna ještě nezačala a období vymýšlení, zlepšování a testování nových potřeb pro mushing trvá. Po článku o testovaných nových granulí Hi Performance od společnosti KSK Bono jsem připravil další článek o nově vyrobených postrojích převážně pro individuální disciplíny.
Od doby závodění Evropských saňových psů a krátkosrstých Alaskánu husky postupně vznikaly problémy při používání klasických postrojů typu X BACK. Byly to odřené hrudníky, podpaždí a u některých jedinců, pro svůj ostrý a hluboký hrudník, postroje moc dobře neseděly. Odstranit tyto problémy se dařilo pouze úpravami a přidáním nového šetrnějšího materiálu vůči srsti. Chyběla zde nová konstrukce postroje, která by zaručila nadobro tyto problémy odstranit.
Na výrobu nové konstrukce postrojů firmou Manmat byl námět jedné z nejlepších závodnic Hillestad Lena B. z Norska, kde na Mistrovství Evropy Esdra ve sprintu na suchu v Bělči nad Orlicí startovala s velice jednoduchou konstrukcí, s jakýmsi chomoutem z měkkého materiálu prodlouženým do zadní části těla, aniž by jakákoliv část pokračovala předkem pod hrudníkem.

Na nové konstrukci jsem s Jardou Soumarem začal spolupracovat a prakticky na svých psech testoval každou nepatrnou změnu či doplněk včetně materiálu. Vyrobilo se mnoho kusů, než vznikly dva obdobné typy na stejném základu.

Celé postroje jsou z trojvrstvého sendviče o tlouštce 6 mm. Chomout co nejšetrněji kopíruje krk včetně části zad, tak aby nikde nevznikaly otlaky. Existují 4 velikosti S, M, L, XL. Rozdíl je v obvodu chomoutu a současně u druhého typu i délce zadní části
(viz. http://www.manmat.cz) V přední části chomoutu na vnitřní straně jsou všity dva polštářky s výplní z PUR polotvrdé pěny, tak, aby mezi nimi byla mezera na uvolnění průdušnice pro lehčí dýchání psa. Chomout ze sendviče je doplněn podbřišním dílem který má za úkol stabilizovat vrchní díl a zamezit jeho posouvání na krk. Na vrchní prodloužené části chomoutu jsou dvě železná očka na uchycení karabiny vodítka. U prodlouženého typu je přední očko v podstatě ve stejném místě jako základní typ bez prodloužení. U prodlouženého typu je navíc zadní očko umístěné podle velikosti postrojů převážně mezi první a druhou třetinou délky páteře psa. U tohoto postroje je zadní očko těsněji přichyceno k tělu psa než je to u klasických postrojů typu „sled“. Výhodou je přichycení v optimálním středu v horizontlálně - mírně nakloněném tahu psa a nejsou takové ztráty způsobené vlajícím zadním koncem tak jako u klasických postrojů typu „sled“, kde je volnější uchycení. Je to jako u naměkko vypleteného kola u bicyklu.

Další výhodou je, že se nové postroje obzvlášť rychleji oblékají, než klasické postroje „sled“, ale nevýhodou je znovu přesně nastavení zdrhovadla pokud se postroje střídají na více psů s jinou postavou, byť stejné velikostí. Tyto postroje jsem zkoušel i ve spřežení v párech a pro nesymetričnost zadního tahu, kdy se vrchní páteřní díl mírně stáčí na stranu středové lajny, bych tyto postroje pro spřežení nedoporučoval. Pokud má někdo se psy převážně s ohařovitými takové problémy se srstí, že pes tím snad může trpět, samozřejmě je to pro něj v současné době řešení.
Každý si teď položí otázku jaká varianta je k čemu určená. Krátká (červený postroj na obrázcích zde), či dlouhá (modrý postroj na obrázcích zde). I to bylo předmětem zkoušek a vlastně vymyšlení prodloužené varianty.

Závěrem bych chtěl uvést, že pokud již má někdo tyto postroje a má nějaké jiné zkušenosti, neváhejte je napsat níže do diskuze.

Merhaut Michal

| Další články autora | Diskuse (1077) | Verze pro tisk |


Hodnocení článku : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dosavadní hodnocení 5,31 (3087)
1=špatný 5=dobrý 10=výborný

Diskuse - Přidat názor - Rozbalit klikni pro zobrazení diskusereklama

Vstup pro členy
ID člena
Heslo
Registrovat

Info více
přihlášeni jsou 0 členi
právě si čtou 3 lidé

Vyhledávání


rozšířené vyhledávání

Webhosting


Vygenerováno za 0,01886 vteřin
Počet zobrazených stránek 31 857 552, verze systému 0.40

copyright © www.mushing.cz , e-mail: mushing@mushing.cz
created by www.invite.cz, e-mail:
invite@invite.cz, tel.: 0603 590 731
stránky jsou optimalizovány pro MSIE 4.0 a vyšší a rozlišení 800x600