Nacházíte se ve zkušební verzi systému a databáze !!!

ČESKOU KANADOU 2004 (21278)
2004-02-17 08:16:34 Seidl Luboš - rubrika Reportáže
Česká Kanada 2004

Druhý, finálový závod letošního Mistrovství České Republiky v midu se uskutečnil v lesích České Kanady v Klášteře u Nové Bystřice. Závodu předcházel nervy drásající boj s časem a počasím, protože po oblevě z předcházejícího týdne, kdy na plánovaně trati skoro kvetly sněženky (mimo asfaltové úseky :-), pořadatelé (a na telefonu i závodníci) čekali, zda stihne napadnout dost sněhu aby se závod vůbec uskutečnit mohl. Naštěstí začátkem týdne začalo sněžit a tak ředitel závodu Mirek Kremlička ve středu večer rozhodl, že se závod pojede.

Nakonec se podařilo připravit 50 km dlouhou trať (pro A, A1, B a B1) a její zkrácenou 39 km (Skj2, C, C1, C2) variantu z větší části po lesních asfaltových a šotolinových silnicích. Trať byla vedena tak, že se neustále „motala“ tam a zpět a v jakýchsi kličkách se přibližovala a vzdalovala k již projetým úsekům. Takže po několika takových kličkách byli závodníci (tedy já určitě) dezorientovaní a jedinou veličinou podle které se dala odhadnout ujetá vzdálenost a ono magické „JAK DLOUHO JEŠTĚ !!!“ byl čas a odhad tempa jakým jedu.
Bohužel oteplení v pátek a v sobotu dalo trati pořádně zabrat a tak na mnohých místech se objevovaly kamínky nebo jemný štěrk, což mělo neblahý vliv na stabilitu běžkařů :-) a skluznice saní a běžek :-(. V neděli se vinou pokračující oblevy musela trať zkrátit na 30 km pro všechny kategorie.
Myslím si, že nejistota v počasí, a možná taky vlna kotcového kašle valící se přes psince účastníků předchozích závodů v Janovičkách a Deštném značně ochudily závodnickou účast. Prakticky pouze v kategoriích Skj2, C a C1 došlo k tomu, že se proti sobě postavili soupeři kteří v Janovičkách stáli na „bedně“. V kategorii A nastoupil pouze 1 závodník, A1 – 2, B1 – 2, a B – 4

Lucka WegnerováA
Jako první na trať vyrazil Miky Mikolášek se svou osmičkou alaskánů. Miky je na Kanadě domácí závodník a na psech to bylo znát. Vyrazili jako na sprint a Miky prolétl delší trať naprosto v pohodě a jeho tým v cíli byl stále ještě při chuti, jako by si to chtěli psi dát ještě jednou.

A1
Na „divokou kartu“ startující Lucka Wegnerová si v závodě dokázala se svou osmičkou haskounů poradit s Bohoušem Řepíkem.

Stupně vítězů kategorie BB
Na to že se midová kategorie B se letos stala rodinou kategorií Martina a Hely Levíčkových. si už otevření miďáci začínají zvykat. Ovšem na Kanadě se na třetím místě umístila Zuzka Sojková se třetím týmem Levíčků. V rodinném souboji o první místo se opakoval průběh i výsledek zavodu v Janovičkách. Martin s alaskány dojel na trati Helu s ohaři a ta se za manželovým týmem udržela až do cíle. Druhý den Hela na trati chytila spřežení Josefa Hejny, kterému praskl u saní amortizér, za což obdržela cenu fair play.

Lukáš DostálB1
V kategorii B1 startoval vítěz Janoviček Lukáš Dostál a Vašek Němec. Lukáš v prvním kole ujel Vaškovi o přibližně 8 minut. Po závodě se Lukášovi psi lehce rozkašlali a na trati druhého dne už kašlali všichni. Lukáš litoval že nemá větší vak aby do něj mohl všechny své psy naskládat a odtlačit do cíle. Vašek samozřejmě Lukáše porazil a splnil si tak svůj sen. Snad příště bude mít z vítězství nad Lukášem větší radost.

Stupně vítězů kategorie CC
Zato v kategorii C se po těsném vítězství Petra Webera nad Radkem Havrdou v Janovičkách (o 31 sekund) schylovalo k bitvě o celkové pořadí v seriálu. První den Radek Petrovi nadělil minutu a 39 sekund a druhý den Petr běžel snad vše co se dalo, což jsme si my – jimi předjíždění závodníci mohli vychutnat a porazil Radka o 46 sekund. Ovšem vítězství v závodě udržel Radek. V seriálu se díky vítězství ve finálovém závodě Radek vyšvihl před Petra.

Roman NovotnýC1
Pořadí v kategorii C1 zásadně ovlivnila jedna věc: Mírovi Marečkovi kleklo auto a tak na tento závod cestoval společně s Lukášem Dostálem (B1). Ovšem do vleku se jim vešlo pouze 10 psů a tak Míra, který chtěl původně startovat v B1 nakonec ubral „dva válce“ a s přehledem vyhrál kategorii C1. Za ním se opakoval souboj Romana Novotného (v Janovičkách první) s Karlem Dědákem (v Janovičkách čtvrtý) ze kterého tentokrát vyšel vítězně Karel.

C2
Při neúčasti Ládi Párala (expedice Rusko 2004) nedošlo v kategorii C2 na odvetu za Deštné mezi ním a Tomášem Hübnerem. Tomáš s přehledem vyhrál a vlastně na dálku soupeřil s haskouny v C1. Druhý dojel Pavel Lněnička a třetí skončil Dan Navrátil. Lenka Bahulíková (5. místo) zažila s hárající fenkou v týmu, jak sama říká, výlet plný erotiky. Asi se tím nechala unést natolik, že sjela z trati a pár kilometrů si přidala, ale nakonec se do cíle přeci jen taky dostala.

SKJ2
Pavla Kohoutová se bohužel dostavila s horečkami a na start nenastoupila a tak nedošlo na souboj Kohoutová – Seidl o třetí místo v celkovém pořadí MR. Naštěstí pro mě, protože cca na 15 km jsem v sobotu zlomil hůlku a tak jsem absolvoval zbytek trati o jedné ruce. I když jsem si, díky tomuto incidentu, měl možnost tuto techniku dostatečně procvičit, tak stále nechápu co na tom ti „krakonošovi lyžníci“ viděli. Závod oba dny bezpečně vyhrál Jirka Suchý, následován Michalem Merhautem. Na třetím místě jsem dojel já (Luboš Seidl). Čtvrtý v cíli Zbyněk Diblík startoval s 1 psem a první den na trati zachránil Ondru Brože (5. místo), kterému došly síly a Zbyněk ho nakrmil, napojil a ujel :-). Ondra potom v cíli na své rozhodnutí slézt ze saní a postavit se na běžky, řečeno slovy klasika, neplýtval slovy chvály...

Závěrem bych chtěl poděkovat partě kolem Mirka Kremličky za hezký závod. Snad příště na Kanadu už pořádně nasněží a dostaví se na start dostatečný počet závodníků, hodný finále seriálu MR.