|
Nacházíte se ve zkušební verzi systému a databáze !!! Ostrá verze systému a databáze se nachází zde : www.mushing.cz
Mazání skluznic - Část 2. - Čím mazat I.? (24040)
2003-08-02 21:18:20 Krejčí Jiří
- rubrika Návody a zkušenosti
| V první části seriálu o mazání jsme si vysvětlili, že je důležité mazání skluznic našich lyží a saní. Je to především proto, abychom udrželi kvalitu skluznice a dosáhli co nejlepšího skluzu po celou dobu naší jízdy.
Nyní se budeme věnovat základům odpovědi na otázku - Čím mazat ? -
Obecná odpověď by mohla znít - No přeci voskem. -
Ano, je to v zásadě pravda, i když ne celá a situace před mazáním pro nás bude velmi složitá. Budeme stát a usilovně přemýšlet, který vosk vybrat. Můžeme zvolit jednoduchou a levnou cestu s horším výsledkem nebo se pokusit proniknout do tajů mazání (složitější a dražší), ale někdy s velmi dobrým výsledkem.
Uzavřeme-li toto přemýšlení rozhodnutím nemazat, je to také možné a má to řadu výhod. Před startem je to velmi pohodlné a bez práce a také je to levné.
Po startu je pak naopak dřina podstatně větší a velmi rychle stárne a ničí se skluznice, takže to ušetření nebude až moc významné.
Rozhodneme-li se mazat musíme mít představu čeho tím mazáním chceme dosáhnout a ještě předtím potřebujeme trochu základních znalostí. Hlavně abychom mohli mazat musíme mít čím a to znamená, že si musíme vosky koupit. Abychom věděli jaké vosky si máme koupit řekneme si něco o jejich sortimentu.
ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ VOSKŮ JE:
A) PODLE ZPŮSOBU APLIKACE
1. vosky nanášené za tepla - - parafíny - tyto vosky se zažehlují, lépe se napustí skluznice a vlastnosti skluzu se udrží delší dobu, ovšem aplikace je složitější
2. vosky nanášené za studena - jsou to hlavně tekuté vosky a pasty, mohou to být také tuhé vosky a parafiny. Aplikace je podstatně jednodušší, vosky se natřou na skluznici a vyleští korkem nebo lešticí utěrkou. Jejich prolnutí do skluznice je ovšem menší a také méně vydrží.
Pro naše účely dlouhé jízdy je nejlepší aplikace zažehlováním. A proto o voscích na zažehlovaní bude následující povídání.
B) PODLE ÚČELU POUŽITÍ:
1. vosky skluzové - pro sjezd, skate(bruslení), saně, skluz klasických běžeckých lyží.
2. vosky odrazové - to jsou vosky pouze pro klasický pohyb na běžkách a jsou buď tuhé nebo klistery, mažou se do stoupací(odrazové) zóny klasických běžek. Nejsou vhodné pro naše použití.
Vosky pro nás, vhodné pro naše použití jsou vosky skluzové. Používají se ve všech disciplínách kde je důležitý dobrý skluz. Vosky skluzové se mohou vyrábět v podobě pevné kostky-parafiny nebo práškové nebo také v podobě tekuté v nanášecí lahvičce.
Vosky odrazové jsou pro použití na skluznice saní a na bruslení na lyžích nevhodné a poznají se tak, že se trochu lepí-táhnou.
Nejznámější vosky se kterými se u nás můžete setkat jsou od firem TOKO a SWIX. TOKO je švýcarská firma a SWIX je norská firma a obě vyrábějí vosky na špičkové světové úrovni
Mohu doporučit seznámit se sortimentem a potom se rozhodnout, které vosky nakoupit a použít. Není úplně jednoduché namazat vždy tak, aby skluz byl optimální, je třeba se to naučit a to chce praxi a sbírání zkušeností.
Je tedy jasné, že budeme mazat vosky skluzové a to nejspíše v pevné formě ty, kterým se říká parafíny. To je první důležitá informace, kterou si musíme před nákupem uvědomit.
Avšak na trhu není pouze jeden skluzový vosk pro všechny podmínky,tzv.-all in one- (i když i ten existuje), ale je jich celá škála a my se budeme muset dále rozhodnout jak moc rychlí chceme být a podle toho si nakoupit z bohatého sortimentu ty vosky, které nám budou vyhovovat.
Při jízdách na sněhu se setkáváme pokaždé s jinými podmínkami. Existuje mnoho vlivů-parametrů, které ovlivňují kvalitu skluzu, ale uvedeme si pouze tři nejdůležitější v pořadí důležitosti. A to je teplota, vlhkost a špína. Při našem ježdění nastávají různé kombinace těchto parametrů a tím vzniká mnoho různých podmínek pro jízdu(skluz). Jeden skluzový vosk na takové množství podmínek jistě bude fungovat, ale ne vždy bude jeho skluz nejlepší. A proto existuje odstupňování vosků podle teplot použití.
Následuje tedy další rozdělení vosků.
C) PODLE TEPLOTY POUŽITÍ:
1. vosky teplé - měkké - žluté
2. vosky universální - středně tvrdé - červené
3. vosky tvrdé - modré
Každý výrobce vždy uvádí na obalu orientační rozsah teplot, při kterých je vhodné vosk použít. Zde je třeba vědět, kterou teplotu, který výrobce uvádí. Pokud si nepamatujete nebo nevíte teplotu čeho výrobce uvádí poznáte to podle nejměkčího-žlutého vosku ze sady. Pokud je na žlutém vosku uvedena teplota od 0 C do minusových tepot uvádí výrobce teplotu sněhu. Pokud se na krabičce žlutého vosku objeví teplota plusová znamená to, že výrobce uvádí teplotu vzduchu ve stínu.
Např.
TOKO - vždy uvádí teplotu sněhu
SWIX - vždy uvádí teplotu vzduchu ve stínu
Použití vosků-parafínů podle teploty ovzduší nebo sněhu je asi každému srozumitelné a logické. Čím větší je zima, tím tvrdší jsou krystalky sněhu a tím více se do měkčího vosku zapichují a brzdí a tím více také vosk ze skluznice stírají a v důsledku je potom horší nebo dokonce špatný skluz. Proto, aby vosk tomuto brždění a otěru odolával a skluz byl lepší musí být přizpůsobena jeho tvrdost a proto je doporučeno používat vosk odpovídající určitému teplotnímu rozsahu.
UNIVERSÁLNÍ VOSKY.
Každý výrobce nabízí ve svém sortimentu jeden universální vosk pro všechny podmínky. Jeho použití je jednoduché, nemusí se sledovat vnější podmínky, je levný, bude jistě lepší než kdyby se nemazalo vůbec, ale jeho skluzové vlastnosti budou pouze průměrné, je vhodný pro turistické použití
SPORTOVNÍ A ZÁVODNÍ VOSKY
Jak již jsme řekli, pro dosažení lepšího skluzu se vosky rozdělují podle tvrdosti a jsou pak vhodné k použití pro určité teploty
TOKO vyrábí vosky pro teplotní rozsahy - teploty sněhu
0 až -4 žlutý
-4 až -10 červený, šedý
-10 až -30 modrý
SWIX vyrábí vosky pro teplotní rozsahy - teploty vzduchu ve stínu
+10 až 0 žlutý
+1 až -4 červený
-2 až -8 fialový
-6 až -12 modrý
-10 až -32 zelený
A aby to nebylo tak jednoduché další parametry - vlhkost vzduchu a špína sněhu mají VELMI důležitý vliv na skluz a tím pak na složení vosku.
Následuje tedy další dělení vosků:
D) PODLE SLOŽENÍ:
1. vosky bez fluoru
2. vosky nízkofluorové , LF - Low Fluoro
3. vosky vysokofluorové, HF - High Fluoro
4. přísady-prášky 100% fluorové, TOKO-JetStream, SWIX-CeraF
Obecně můžeme říci, že čím vyšší je vlhkost vzduchu, tím vyšší by měl být obsah fluoru ve vosku pro dosažení nejlepšího skluzu.
Ovšem také platí, že čím vyšší je obsah fluoru ve vosku tím je vyšší jeho cena a to výrazně.
A to je moment, kdy se musíme opravdu vážně rozhodnout, kterou variantu zvolíme, protože se významně dotýká naší kapsy. Předpokládejme, že budeme zažehlovat. Je to sice pracné, ale jedná se také o ochranu skluznice a vosk dlouho vydrží.
Universální vosk je moc turistický, takže asi zvolíme sadu vosků pro všechna teplotní rozhraní. A zůstane nám rozhodnutí do jakého procenta Fluoru ve vosku jsme ochotni investovat. Jistě bude rozumné mít v zásobě vosky bez fluoru, především pro trénink a suchý mráz a také LF sadu pro vlhčí podmínky.
S tím by se dalo vystačit, ale pokud někdo bude mít vyšší cíle může si troufnout na HF sady a prášky, ale to již musí umět moc dobře mazat, aby se kvalita vosku projevila neboť zpočátku pouze investuje do sbírání zkušeností, protože se často stane, že tyto vosky nejdou jak by se od nich očekávalo.
A dále platí, že kombinace podmínek při kterých závodíme je velmi variabilní, takže vůbec neznamená, že použitím nejdražšího vosku pojedeme nejrychleji.
Vosky bez fluoru jsou považovány za vosky sportovní nebo tréninkové, ale při nízkých teplotách a nízké vlhkosti vzduchu jsou vynikající. Jsou nejlevnější.
Vosky nízkofluorové jsou považovány za vosky závodní a tréninkové, mají nejlepší vlastnosti při nižších teplotách a nižší vlhkosti vzduchu. Jsou dražší.
Vosky vysokofluorové jsou považovány za vosky závodní s vynikajícími vlastnostmi především při vysokých vlhkostech. Jsou hodně drahé.
Přísady -prášky 100% fluorové. Pro tyto přísady se stále používá pojem vosk, ale to pouze proto, protože zlepšují skluz skluznice. Jsou to prášky nebo kostičky ze 100% fluorkarbonu, které nejdou mazat na skluznici samostatně a dávají se(nanášejí se) jako konečná vrstva na některý z již dříve uvedených vosků. Jsou velmi drahé.
Výše uvedené základní členění vosků mají firmy TOKO i SWIX, až na nepatrné odchylky, stejné.
A aby nebyly ve všem stejné, protože potom by se dalo vybírat pouze podle ceny a podle toho s jakým voskem dosáhnete nejlepších výsledků, liší se v několika jednotlivostech.
TOKO pro zvýšení odolnosti proti špinavým sněhům vyvinulo ještě vosk s přísadou molybdenu. Tento vosk je pro teplotní rozsah -4 až -10 a je ve variantě bez fluoru, s nízkým i s vysokým fluorem. Je výborným podkladovým voskem.
SWIX tento druh vosku nemá, ale nově vyvinul řadu vosků ještě nad vysokofluorými. Do vosku s vysokým obsahem fluoru je přidán lubrikační aditiv Swix BD, vosk má označení HFBD je vyráběn pro všechny teplotní rozsahy a je z parafinů SWIX nejdražší.
TOKO u fluorových vosků odlišuje vosky sjezdové(na krátkou jízdu) a vosky běžecké(na dlouhou jízdu), SWIX toto rozlišení nemá, pro oba typy použití se používají všechny druhy vosků stejně.
Takže jsme si probrali základní sortiment použitelných vosků a nyní je třeba popřemýšlet o tom jaké vosky koupit.
Přemýšlet a nalézt pro svoje podmínky, potřeby a schopnosti optimální poměr výkon - cena, protože opravdu nemusí být pravda, že drahý vosk má nejlepší skluz.
Takže ještě jednou před vlastním nakupováním si musíme zopakovat šíři sortimentu a zvážit čeho chceme dosáhnout a na co máme finanční prostředky.
Ideální je být připraven na všechny podmínky. To by ovšem znamenalo mít celý nabízený sortiment obou značek v celé šíři. To má ovšem dva háčky, bylo by to velmi drahé a bylo by to pro velmi zkušeného mazače, který by dokázal z velmi širokého sortimentu vybrat tu správnou kombinaci. Proto je třeba hledat optimální poměr výkon-cena.
TOKO nabízí:
1. universální vosk -all in one- jeden vosk - bílý
2. bezfluorový vosk - sada čtyř vosků - žlutý, červený, šedý(molybden), modrý
3. LF - LowFluoro - sada čtyř vosků - žlutý, červený, šedý(molybden), modrý
4. HF - HighFluoro - sada čtyř vosků - žlutý, červený, šedý(molybden), modrý
5. 100% Fluoro - sada dvou prášků JetSteam- žlutý, šedý
SWIX nabízí:
1. universální vosk -all in two- dva vosky - žlutý, červený
2. bezfluorový vosk - sada pěti vosků - žlutý, červený, fialový, modrý, zelený
3. LF - LowFluoro - sada pěti vosků - žlutý, červený, fialový, modrý, zelený
4. HF - HighFluoro - sada pěti vosků - žlutý, červený, fialový, modrý, zelený
5. HFBD - HighFluoro s BD- sada pěti vosků - žlutý, červený, fialový, modrý, zelený
6. 100% Fluoro - sada tří prášků CeraF- žlutý, červený, fialový
TOKO sada má 15 ks
SWIX sada má 25 ks
Z výše uvedeného plyne, že TOKO je trochu universálnější než SWIX a při stejné ceně za jednotku váhy vosku(což není jisté) bude jeho sada levnější.
No a z toho plyne, že si musíme ještě prostudovat ceník. Nemám nyní k dispozici jeho aktuální podobu, ale v nejbližší době informaci doplním.
A pak můžeme jít nakupovat.
Ale zatím jenom vosky, ještě k tomu bude třeba příslušenství na mazání.
Máme-li nakoupeno, budeme muset přemýšlet jak vosky správně použít, aby se nám vložené peníze efektivně projevily ve výborném skluzu. Protože špatné namazání nemusí být způsobeno pouze špatným výběrem vosku, ale také jeho špatnou aplikací.
Odpověď na otázku Jak mazat ? si však necháme na příští pokračování.
| Krejčí Jiří | Další články autora | Diskuse (0) | Verze pro tisk | |
Hodnocení článku : |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
Dosavadní hodnocení 5,37 (4368)
|
1=špatný 5=dobrý 10=výborný |
|
Info
přihlášen je 1 člen právě si čtou 3 lidé |
Webhosting
|
|