ME ESDRA 2008, Skelleftea, Švédsko (28037)
2008-03-12 11:13:44 Levíčková Helena - rubrika Informace o závodech
logo ESDRA Naši reprezentanti se minulý týden vrátili z ME ESDRA ve sprintu a v midu, které se konalo na přelomu února a března ve vzdálené Skelleftee.

Skelleftea leží při východním pobřeží Švédska asi 800km od Stockholmu a k polárnímu kruhu je to odsud už jen „kousek“. Vzdálenost z Prahy je cca 2200 km.

Česká výprava byla letos zastoupena pouze sedmi závodníky, zastoupení jsme měli ve čtyřkách Sláva Pavlík, v šestkách Gábina a Jirka Trnkovi, v nordic Soňa Klikarová, Ilona Erlebachová, Dita Podraská a jediná naše juniorka Nicole Marešová.

sona Tratě byly technicky velmi náročné, kopcovité s ostrými zatáčkami a prudkými sjezdy, spřežení a lyžaři měli samostatné tratě se startem a cílem na hlavním stadionu. Velmi dobré zázemí závodu bylo zajištěno městským kempem, kde byla možnost ubytovat se v blízkých chatkách a možnost neomezeně využívat velmi pěkných sprch a sauny. Naši šikovní musheři si v areálu našli i místnost na parafinování lyží.

Z ME jsme přivezli celkem 4 medaile – dvě stříbrné zásluhou Jirky Trnky ml.(6 psů) a Nicole Marešové (Skj)
a dvě bronzové zásluhou Slávy Pavlíka (4 psi) a Soni Klikarové (kombinace).

Iloně Erlebachové utekl bronz ve Skj na 2x7,5km o pouhých pět sekund. Jedna sekunda dělila Nicole Marešovou od bronzové medaile v kombinaci juniorek na 2x5km. Třetí bramboru jsme získaly ve štafetě na 4x7,5km ve složení Klikarová, Podraská, Erlebachová a Marešová.

česká děvčata Jirka Trnka ml. měl velkou smůlu první den, kdy díky kolizi se stromem a následnému zamotání psů nabral ztrátu jedné minuty na prvního Niklase Dirlanda ze Švédska, mistra světa z r. 2007 v šestkách, další dny Švéda už jenom stahoval. V třetím kole závodu komentátor na stadiónu dokonce hlásil, že je Jirka časem první, bohužel pro něj následovalo proběhnutí tunelem, v kterém to jeden z Jirkových leaderů nečekaně zašlápl. Do cíle Jirka dojel 25 sekund za Niklasem, celkovou ztrátu tak stáhl na osmnáct sekund.

Strom, který zavinil Jirkovu kolizi první den, se stal nebezpečným i některým dalším závodníkům a byl po prvním dnu závodu poražen.

Mistrovství proběhlo organizačně bez komplikací, sněhu bylo nakonec dostatek, a naopak jsme měli obavy, aby ho nenapadlo až příliš mnoho.

Zvláštní poděkování patří Jirkovi Trnkovi staršímu za výborný servis při mazání lyží všem našim závodníkům.

Blahopřeji medailistům a všem zúčastněným.