| Aktuality | Svaz | Závody | Kluby | Žebříčky | Inzerce | Diskuse | Odkazy |
Reklama

Rubriky
Informace o závodech
Internet
Návody a zkušenosti
Návrhy a náměty
Reportáže
Různé
SSPS
Zážitky
Řády a směrnice

Novinky
Odkazy
Vyhledávání
Termínovka
Aktuality - časopis
Kluby
Hostované domény
Fórum pro všechny
Verze systému



Nacházíte se ve zkušební verzi systému a databáze !!!
Ostrá verze systému a databáze se nachází zde : www.mushing.cz


Mushing v Norsku, aneb exkurze do života norských musherů- 2. díl- Výbava (33521)
2007-09-18 20:25:01 Henychová Jana - rubrika Reportáže

Ještě do nedávna jsem si myslela, že ježdení se psy je hlavně o tom ježdění. Postupem času ale přicházím na to, že těch věcí kolem je velmi mnoho, a mohou hodně pomoci.

Už z prednášek Jirky Krejčího jsem zachytila, že je duležité mít kvalitní psy, kteří musí mít kvalitní péči a výživu, kvalitní trénink s regenerací a že je potřeba kvalitní vybavení-materiál. Tyto potřeby pro kvalitní výkon dnes už neplatí jen pro sprint, ale došlo i na longaře.


O kvalitách psů tady polemizovat nebudu. Začnu a skončím s tím, že na každém osobně záleží, které psy zvolí a jestli má potřebu neběhavé jedince nahrazovat jinými „ výkonostními modely“. Já osobně si myslím, že se dá běhat se všemi psy, záleží jen na přístupu člověka, co od nich očekává a kolik je ochoten investovat energie a důvtipu do tréninku.

Kvalitní vybavení stojí fůru peněz, když si vše kupujete nové. Ale nemusí to být tak hrozné, když třeba víte jak si řadu věcí vyrobit sám a nebo alespoň vědět čím se řídit, když neco kupujete. Je dobré dívat se kolem sebe jak to dělají ostatní, ale není dobře dělat něco bez rozmyslu jenom proto, že to tak delá nekdo jiný. Je dobré používat svuj mozek.

Tak a tady Vám chci ukázat na fotografiích, co jsem objevila na mé studijní ceste do Norska. Jak už jsem říkala působila jsem dojmem japonského turisty a tady je výsledek:

Botičky pro psy
Tak to je velmi složitá záležitost. Zjistíte, že Vám každý řekne, že si vhodný materiál musíte najít sám, podle svých psů. V jedné knížce se ríká:
špatné tlapky= no dog
a pak ješte:
botičky pro psy používejte jen když je potřebujete a vždy, když je potřebujete!

 

Základní střih jsem nalezla různých druhů:
- látku přehnout na půl a sešít na obou stranách
- látku přepulit na půl na boční straně a šev vést tam a zpět
- dva kusy látky na sebe a celé to prošít


Další věc je uchycení botičky na psí noze:
- na suchý zip
- na dva suché zipy
- na suchý zip s všitou gumou
- lepící páskou

V Norsku se používají pro podzimní tréninky botičky z tlustého fleasu. Používají se jen pro tlapky s poranením. Na nich žádný suchý zip není, uchycují se elektrikárskou lepící páskou.
Když šijete botičky pro psy z pružného materiálu dejte pozor na směr pružení látky. Látka nesmí pružit v tom směru, v kterém dopadá tlapka psa při pohybu. Tímto věčně opakovaným pohybem by si pes packu odřel nebo prodřel! Látka může pružit do boku.
Další dobrá vec je šít tyto boticky silonovou nití.

Dále se použivájí botičky třeba gumové, na ostrý povrh. Na této boticce vidíte, že je vyrobena tak, že se ustřihla gumová hadice a zapošila na bocích a nohoru se přišil suchý zip.

   


Nejčastěji používané botičky na sníh se šijou z materiálu: Cordura 500, používá se i Cordura 1000, ale ta už je moc tvrdá a nepoddajná. Všeobecne je známo, že syntetické materály víc vydrží na otěr. A jak poznáte jestli je látka ze syntetického materiálu? Proste, zkouška ohněm: Zapalte pár vláken a uvidíte…

Ceny botiček se v Norsku pohybují kolem 30NOK. Když si jich koupíte 100, tak je koupíte za 15NOK. Když si je necháte privést z Aljašky, tak příjdou na 7NOK. A ted v korunách ceských: 105Kč-53Kč-24Kč

Bandáže
Tyto bandáže se používají po tréninku, nebo při závodě na bivaku. Jedná se o to, že psům namasírujete přední nohy přípravkem: Algyval, a pak je zabalíte do neoprénových bandáží.

   


Rozměr bandáže je 20x20cm a na jednu stranu našijete suchý zip. Všichni v cizině používají jeden suchý zip, protože jim na tom neoprenu drží a nemusí našívat ten suchý zip na druhou stranu. Já si objednala plát neoprenu a když mi dorazit poštou, tak jsem zjistila, že se na něm suchý zip neudrží a tak musíme našívat i protikus. To aby byl na všechny velikosti psých noh, museli jsme koupit suchý zip tlustý 5cm.
Z jednoho plátu neoprenu vyrobíte 10x7 kusů a cena je kolem 3.500 Kc
Algyval si mužete objednat na Peer shopu. 220ml zde koupíte za 20 Euro ( x 28= 560 Kc, v Norsku byl za 250 NOK ( x3,5= 875 Kc). Tak je levnejší koupit si to u Peeryho


http://www.peershuskyshop.com/
http://www.peershuskyshop.com/de/de_shop/de_shop_apotheke.htm

Jo a asi je dobrý při té masáži mít na rukách gumové rukavice. Viděla jsem to na nějakých fotkách.


Péče o tlapky
V Norsku se mažou tlapky psů mastí určenou k mazání kravských vemen při dojení. Tuhle plastovou bedýnku uvidíte při videu z Finnmarkslopet skoro u všech, co mažou psí tlapky.


V Čechách se dost používá namíchaná směs peruánského balzámu s farmaceutickou vazelínou v pomeru do 40:100. Prý si ji mužete nechat namíchat v lékárně.

V jedné knížce jsem našla tento recept, který je také založen na vazelíne:


Tady bude platit: co maže to jede. Hlavně to nesmí zamrzat a pokuď tam jsou nějaké léčebné přídavky, tak jenom dobře.


Postroje + vystýlka
Postroje až tak moc nestuduji, protože si myslím, že Manmat je prověřený a pro haskouny naprosto vyhovuje. Když se podíváte na zpusob šití u některých postrojů v Norsku, tak se to s Manmatem nedá vůbec srovnávat.
Zaujala mne myšlenka Jirky Vondráka: mít pro jistotu na takovém dlouhém závodě sebou postroje úplné jiné konstrukce, kdyby došlo k odření psa v osvědčeném postroji, tak mít šanci po něčem sáhnout.
Zajímavé jsem tu objevila tyto věci: tento postroj pro zadáka a tato výstelka do postroje.

 


Šnůry
V Norsku se jezdí jedine tak, že v centrálních šnůrách jsou ocelová lanka. Je to i podmínka, pro účast v závodě. Vycházím z toho, že použiji lajny stávající, jenom do nich ty lanka musím nějak zabudovat. Tady je průzkum norského materiálu.
Lanko je ohnuté a drží ho jen ta bužírka. Nevíte nekdo, kde se to dá sehnat? Normální elektrikářské bužírky se zapečou horkovzdušnou pistolí, ale tohle vypadá, že to bude mít i nějakou nosnost…

   


Tady je další varianta. Kde se shánějí klešte na zacvakávání těchto koncovek? Pak je to vše zapečené do bužírky.
Bude vhodnější používat nerezové ocelové lanko. Klasické lanko prý koroduje a láme se.

Ukotvení v hlubokém sněhu
Tak tady není co dodat, prý to i funguje. Viděla jsem v Deštném němce jak se s tím trápí v prašanu a nepřišlo mi to zase až tak báječné.

   

 

Kotvy
Tak kotvy se tu používají takové, že se s ní ubráníte i medvědovi. Tady toto je kotva střední. Stála mne 895NOK a už je u Romana Habáska na studii….
Všechna sprežení zde jezdí s jednou kotvou na saních a s druhou malou na chycení lídrů.

   

 


Stan pro psy
Tak toto je lahůdka. Už se prý nevyrábí a tak se dá sehnat jen od někoho použitý.
Stan se na jedné straně chytne na saních a na druhé straně na kotvu. Dá se nastavit na počet psů tím, že pokračování je vždy chycené na suchý zip. Pod stanem se natažený stake out. Musí se psům větrat, protože jim ve stanu muže být i dost teplo.
Nejvhodnejší použití je samozřejmě na bivaku, když padá mokrý sníh, prší a nebo prostě je jen moc velká zima. To asi nemusím našim kachním kolegům vysvětlovat.

 

 

Čelovka
Všichni používají přestavby čelovek od Silvy a Petzla. Ze Silvy se bere jen baterie a kabely, protože ta samotná svítilna spotřebuje příliš mnoho energie a tak se nahrazuje svítilnou od Pelzla.

Vařič
Bylo mi divné když jsem se dívala na videa, že všichni zapalují vařič v naprosté pohodě. Prostě do něj hoděj sirku a už nic nereší. Když si vezmu jak zapaluji vařič já a pořád řeším jestli se už udělali plamínky ve vařiči a nedej bože jestli ten líh vůbec chytil, atd.
Ted už vím v čem je ten rozdíl:
V norském vařiči se naleje líh na dno vařiče, kde je plátek isomeru, do kterého se nasaje a pak prostě hoří plamenem a nereší žádné zplyňování. Další věc je ta, že asi mají nějak hořlavější líh. Ten náš je problém pri -20 stupních vůbec zapálit a v Norsku musí chytit i při nižších teplotách.

Norský vařič

Řepíkův vařič

 

 

Saně
Tak sánky tu mají pěkné, akorát jsou opravdu moc drahé. Midové „danlerky“ přijdou na naše asi na 60.000,- Kč a tyhle sáňky v prepočtu vycházejí kolem 80.000,- Kč.
Tak se na ně pěkně podívejte a zlaté Chlaňovky!!!

 

 

Kolobežka
Tak tady máte obrázek norské kolobežky

 

Tříkolka
Tak tady máte obrázek norské tříkolky

 

Čtyřkolka
Tak tady máte obrázek norské čtyřkolky, asi závodní.

 


Jinak lidi co jsem navštívila jezdí s tímhle a nebo dokonce s tímto obrněným vozem.

Rukavice
Tak jsem si s velkou slávou koupila tyhle rukavičky, které jsou opravdu luxusní. Máte v nich naprosto cit v prstech a za chvíli ani nevíte, že nějaké máte. Stály 45,-NOK

Tak jsem koupila i jedny pro mého souseda Pavla Šarkovského. Když jsem mu je s velkou slávou předávala, tak u něj byli borci co přivezli dřevo. A ti povídají: Jé, ty rukavice vypadají úplně stejně jako ty co máme na rukách. Máme je z pracovních pomůcek a stály 25,- Kč.

Ponaučení: Podívej se co mají v pracovních pomůckách. V tom obchodě se vždy najde neco šikovného!!!

Ustájení psů v Norsku
Mužete tu nají kennely velké a malé. Zanedbané a udržované. Převládá ustájení na řetízkách u bud. Najdete i chovatele, kteří mají psy ve výbězích.


Geir Wiik
http://www.hakadalsledehundklubb.no/

 

Johanne Sundby
http://home.no.net/jsundby1/

Rikkee Bergendahl
http://www.nay-la-chee.net/

 

Snorre Naess
http://www.baltoshop.no/


 

 

Henychová Jana

| Další články autora | Diskuse () | Verze pro tisk |


Hodnocení článku : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dosavadní hodnocení 5,27 (3738)
1=špatný 5=dobrý 10=výborný

Diskuse - Přidat názor - Rozbalit klikni pro zobrazení diskuse



reklama

Vstup pro členy
ID člena
Heslo
Registrovat

Info více
přihlášeni jsou 0 členi
právě si čtou 3 lidé

Vyhledávání


rozšířené vyhledávání

Webhosting


Vygenerováno za 0,15448 vteřin
Počet zobrazených stránek 36 749 492, verze systému 0.40

copyright © www.mushing.cz , e-mail: mushing@mushing.cz
created by www.invite.cz, e-mail:
invite@invite.cz, tel.: 0603 590 731
stránky jsou optimalizovány pro MSIE 4.0 a vyšší a rozlišení 800x600